Jedan od režisera Oskarom nagrađenog animiranog filma Spider-Man: Into the Spider-Verse, Peter Ramsey, je sklopio saradnju sa studiom za animaciju N Lite, i japanskim anime studiom Gonzo K.K. (Afro Samurai), i biće producent na dva nova anime projekta. Jedan je noir triller pod nazivom ”Ripper”, dok je drugi naučno fantastični serijal ”Hotaru”.
Ramsey će biti izvršni producent i jedan od scenarista Ripper-a, igranog/anime hibrida koji je smešten u Japan nakon Drugog svetkog rata. Film se trenutno razvija, i pratićemo dva detektiva koji traže serijskog ubicu koji je usmrtio njihove žene. Projekat je kreirala Samantha Inoue Harte (N Lite), a u pisanju scenarija će učestvovati i Paul Alvaro-Dykstra, i Rafael Antonio Ruiz.
Možda bi ovo bila sjajna vest, ali kada stignemo do komentara tima vezanih za Hotaru seriju, počinjemo da primećujemo prikriveni ”novogovor” kojim je moderni Holivud opsednut. Prvi žuti karton bi trebao da bude studio N Lite na čijem zvaničnom veb-sajtu piše da je dom za ”prestižne afrime” (afro-anime) sadržaje. Od kad su anime deo afričke kulture?
U produkciji će zajedno sa ovim studiom sarađivati i JuVee Productions koji drži čuvena glumica Viola Davis koja je već dokazala da ne mari ako se istorija transformiše u fikciju (dovoljno je pogledati film The Woman King), i koja se već neko vreme fokusira na aktivizam za njenu zajednicu. Ipak, kao deo najave dobijamo priču ”da je Ripper projekat posvećen pričanju ubedljivih, moćnih i reprezentativnih priča za širok spektar čovečanstva”, a i Ramsey nije zaboravio da digne zastavu njegovog tima.
Ramsey je povodom saradnje rekao da je ”Uzbuđen što će sarađivati sa N Lite-om na projektu koji je duboko ličan za njega. Zajednička iskustva crnaca i Japanaca tokom Drugog svetskog rata su istorijska i kulturna raskrsnica koju još nismo videli na ekranu.”
Jako čudan način da se ukrštanjem kultura uzdigne jedna od njih. Više liči da će se jedna kultura parazitski pripoiti drugoj – mnogo bogatijoj. Kao da tim koji radi na ovim projektima nije primetio dramu koja prati Ubisoft-ovu igru Assassin’s Creed Shadows koju je zajednica masovno osudila (iako igra još nije izašla) zbog ubacivanja afro-američkih karaktera u japansku istoriju. Ako nisu, onda će verovatno osetiti to na svojoj koži.
Ipak, japanski studio Gonzo kaže da su ”globalna kompanija koja želi da kreira sledeću generaciju video kulture kroz međunarodnu mrežu”, pa je ovo verovatno način na koji to žele da postignu? Samo ne znam ko je ubedio ove kompanije da se njihova dela moraju adaptirati za zapadnu/modernu publiku? Već decenijama bez problema gledamo anime najrazličitijih tema, i karaktera, a neki ih gledaju i na izvornom japanskom jeziku.
Nećemo biti previše paranoični, i čekamo da vidimo kako će zapravo izgledati ovi novi projekti, ali važno je napomenuti i da je Into the Spider-Verse Ramsey-jev prvi uspešni projekat, tako da nije baš uspostavljeno ime u žanru animiranih filmova. Možda je Into the Spider-Verse bio rezultat timskog rada, a ne individue?